The Lewis 30CEJ16562AH
Manufactured
Epic Journey
The Lewis 30CEJ16562AH
3D Tours & videos
No 3d Tour Available
Floor plan
About this home
This home is offered by
Share this home
Details
Built by Clayton Epic
Bedrooms 2
Bathrooms 2.00
Square feet 825
Length 56' 0"
Width 16' 0"
Sections 1
Stories 1
Style Ranch
Specifications
Additional Specs: Solid Steel I Beam with Full-Length Outriggers / Fully Vented Soffit & Ridge Vents
Exterior Wall Studs: 2×6 Exterior Walls
Floor Decking: Full OSB Wrap with House Wrap
Floor Joists: 16” On Center 2×6 Floor Joist
Side Wall Height: 8’ Sidewalls with Flat Interior Ceilings
Insulation (Floors): R-22/33
Insulation (Walls): R-21
Insulation (Ceiling): R-38
Wind Zone: Zone III Insulation Package
Dormer: Standard Dormer on Multi-Sections
Front Door: 36×80 Craftsman-Style In-Swing Front Door
Rear Door: 36×80 9-Lite In-Swing Rear Door
Window Type: Lux Argon Gas Low-E Thermo-Pane Windows
Exterior Lighting: Decorative Exterior Lantern Lights Front and Rear
Additional Specs: Porcelain Sinks Throughout / PEX Piping Throughout / Exterior Water Faucet on Rear
Ducting And Venting: Sealed Duct System
Furnace: Carrier® Electric High Efficiency SmartComfort® Furnace
Shut Off Valves Throughout: Whole House Water Shut-Offs
Thermostat: ecobee® Smart Thermostat
Utility Cabinets: DuraCraft® Laundry Room Shelves
Water Heater: Rheem® 30 AMP 40 Gallon Hybrid Heat Pump Water Heater
Water Shut Off Valves: Water Shut-Offs at Plumbing Fixtures
Bathroom Cabinets: Furniture-Style Vanity
Bathroom Sink: Double Lavs in Primary Baths
Bathroom Fans: ENERGY STAR® Power Vent Bath Fan – Both Baths
Bathroom Shower: 2”x60” One Piece Fiberglass Soaker Tub/Shower in Primary Baths / 30×60 One Piece Fiberglass Tub/Shower in Guest Bath
Bathroom Mirror: Cab Stile Mirror Trim
Kitchen Sink: Double Bowl 8” Deep Stainless-Steel Kitchen Sink
Kitchen Refrigerator: Side-by-Side Refrigerator with Water/Ice in Door
Kitchen Range Type: Samsung® Smooth-Top Range
Kitchen Range Hood: Stainless Steel Designer Rangehood
Kitchen Other: Kitchen Island Standard / Fully Cabinet/Wall Encased Refrigerator
Kitchen Faucets: Gooseneck Pfister® Kitchen Faucetwi th Pull Out Sprayer
Kitchen Drawer Type: Drawer Bank on Each Side of Range / Pot and Pan Drawers in Each Drawer Bank
Kitchen Dishwasher: Stainless Steel Dishwasher Standard
Interior Doors: 30” Raised Two-Panel Interior Doors / Full Double Metal Hinges on Interior Doors
Interior Lighting: LED Recessed Lighting Throughout / Switched Lights in Walk-In Closets
Interior Flooring: Upgraded Lux Linoleum Throughout
Cabinetry & Counters: 42” DuraCraft® Overhead Lined Cabinets / Picture Frame Style DuraCraft® Cabinet Doors