The Mariner 30CEE16763EH
Manufactured
Epic Experience
The Mariner 30CEE16763EH
3D Tours & videos
Floor plan
About this home
Share this home
Details
Built by Clayton Epic
Bedrooms 3
Bathrooms 2.00
Square feet 1140
Length 76' 0"
Width 16' 0"
Sections 1
Stories 1
Style Ranch
Specifications
Floor Decking: OSB Wrap with House Wrap
Floor Joists: 16” On Center 2×6 Floor Joist
Side Wall Height: 8’ Sidewalls with Flat Interior Ceilings Hardie-Board Cement Fascia
Insulation Specs: Upgraded Insulation R38-13-22
Additional Specs: Rip-Preventing Bottom Board
Front Door: 36×80 Craftsman-Style In-Swing Front Door
Other: Exterior Water Faucet on Rear Porcelain Sinks Throughout
Rear Door: 36×80 Cottage In-Swing Rear Door
Shingles: 6 Pattern Shingle Fastening
Window Type: Lux Argon Filled Low-E Thermo-Pane Windows
Exterior Lighting: Decorative Exterior Lantern Lights Front and Rear
Shut Off Valves Throughout: Whole House Water Cut Off
Thermostat: ecobee® Smart Thermostat
Water Heater: Rheem® 40 Gallon Dual-Element Water Heater
Water Shut Off Valves: Water Cut Offs at Plumbing Fixtures
Bathroom Cabinets: Furniture-Style Vanity
Bathroom Sink: Double Lavs in Primary Baths
Bathroom Shower: 42”x60” One Piece Fiberglass Soaker Tub/Shower
Bathroom Mirror: 3” Stile Mirror Trim
Kitchen Sink: Double Bowl 8” Deep Stainless-Steel Kitchen Sink
Kitchen Range Type: Samsung® Smooth-Top Range
Kitchen Range Hood: Stainless Steel Designer Rangehood
Kitchen Faucets: Gooseneck Pfister® Kitchen Faucet with Pull Out Sprayer
Kitchen Drawer Type: Drawer Bank on Each Side of Range / Pot and Pan Drawers in Each Drawer Bank
Kitchen Dishwasher: Stainless Steel Dishwasher
Kitchen Cabinetry: Fully Cabinet/Wall Encased Refrigerator
Kitchen Additional Specs: Kitchen Island Standard
Interior Doors: 30” Raised Two-Panel Interior Doors / Full Double Metal Hinges on Interior Doors