2864H42LM64
Manufactured
Foundation Limited
2864H42LM64
3D Tours & videos
No 3d Tour Available
Floor plan
About this home
Share this home
Details
Built by Champion Homes
Bedrooms 4
Bathrooms 2.00
Square feet 1707
Length 64' 0"
Width 26' 8"
Sections 2
Stories 1
Style Ranch
Specifications
Additional Specs: Removable Hitch / 24” O.C. Rafters / In-Floor Air Ducts / Ox© Board Sheathing / Marriage Line Thermal Gasket
Exterior Wall On Center: 16” O.C.
Exterior Wall Studs: 2x4 Sidewalls
Floor Decking: Exposure 1 Rated 23/32 OSB Tongue & Groove Floor Decking
Floor Joists: 2x6 Floor Joists - 16” O.C. - 28’ Wide Homes / 2x8 Floor Joists 16” O.C. - 32’ Wide Homes
Interior Wall Studs: 2x4 Marriage & Interior Walls
Side Wall Height: 8’ Sidewalls w/ Flat Ceilings (Stomp Texture)
Insulation (Floors): R-11
Insulation (Walls): R-11
Insulation (Roof): R-22
Eaves: HardiePanel® Eaves
Additional Specs: (1) Exterior Water Faucet / (1) Exterior GFI Outlet
Dormer: Large Roof Dormer
Front Door: 38x82 w/ Storm
Rear Door: Rear Cottage Door
Roof Pitch: Nominal 3/12 Roof Pitch
Shingles: 25-Year 3-Tab Shingles - Weathered Wood
Siding: Vinyl Siding
Window Type: Low-E Thermal Pane Windows / Window Lineals
Baseboards: 3” Craftsman® Baseboards
Molding: 3” Craftsman® Crown Moulding
Wall Finish: Finished Drywall (Except Closets) / VOG in Closets Only
Interior Doors: 3-Panel Interior Doors
Additional Specs: Feature Wall in Living Room
Carpet Type Or Grade: 13oz Shaw Carpet in Living Room & Bedrooms
Additional Specs: Black Faucets, Door Knobs, Hinges, Cabinet Pulls, Etc.
Electrical Service: 200 Amp Electrical Panel / Nail-On Electrical Boxes
Shut Off Valves Throughout: Water Shutoffs Throughout
Water Heater: 40-Gallon Electric Water Heater
Water Shut Off Valves: Whole Home Water Shutoff
Bathroom Sink: (2) Sinks in Primary Bath (Where Possible) / Oval Porcelain Sinks
Bathroom Lighting: Can Lights in Baths
Bathroom Flooring: Linoleum
Bathroom Countertops: • Rolled Edge Countertop w/ Post Form Rolled Backsplash
Bathroom Shower: 60” Fiberglass Shower in Primary Baths
Bathroom Toilet Type: Porcelain Elongated Toilets
Bathroom Bathtubs: Fiberglass Tubs & Showers
Kitchen Sink: 8” Deep Double Bowl Stainless Sink
Kitchen Range Type: Stainless Steel 30” Coil Top Range
Kitchen Range Hood: Black Euro Style Range Hood
Kitchen Lighting: (5) Can Lights in Kitchen
Kitchen Flooring: Linoleum
Kitchen Dishwasher: Stainless Steel Dishwasher
Kitchen Countertops: Rolled Edge Countertop w/ 1 Row of Tile
Kitchen Cabinetry: MDF Cabinet Doors & Stiles / Lined Cabinets / Center Shelf in Base Cabinet / 42” Overhead Cabinet w/ Finished Shelves